Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 18:31

Regulamin działu


Jeżeli chcesz być akceptowalnym użytkownkiem tego forum pamiętaj o kulturze osobistej i obyczajności oraz o tym, że ma ono służyć do wymiany poglądów i opisów wydarzeń ludziom dobrej woli, a nie serwisom reklamowym...



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
 Twórczość artystyczna mojowolczyków 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): sobota, 2 października 2010, 01:58
Posty: 31
Cytuj
Witam Mojowolczyków.

Tym razem, co nieco, o naszym koledze z rocznika 1964.
Jan Maciej Kopecki w latach 1959 -1964 był uczniem Technikum Leśnego w Mojej Woli.
Załącznik:
Jan Maciej Kopecki [portret].jpg
Jan Maciej Kopecki [portret].jpg [ 2.12 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
Załącznik:
Jan Maciej Kopecki - katalog z wystawy 2012 w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.jpg
Jan Maciej Kopecki - katalog z wystawy 2012 w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.jpg [ 19.01 KiB | Przeglądane 45183 razy ]

„…był indywidualistą i zazwyczaj chadzał swoimi ścieżkami. Był dobrym uczniem. Pięknie też malował i rysował, szczególnie kredkami. Pamiętam skopiowaną przez niego pocztówkę z Janem Czarnieckim na koniu kierującym atakiem polskiej husarii oraz obraz z postacią górala opartego o świerkowego olbrzyma, za który zdobył I nagrodę w jakimś szkolnym konkursie. Pamiętam też „Manuelę” Marino Mariniego, którą mający zbyt słaby głos Maciek zazwyczaj wspaniale wygwizdywał, akompaniując sobie na gitarze… Ta nostalgiczna i romantyczna piosenka zawsze, gdy ją słyszę, kojarzy mi się właśnie z nim. Spotkaliśmy się kiedyś na klasowym zjeżcie absolwentów naszego rocznika, chyba w 2003 roku, rozmawiałem też z nim telefonicznie. Wiem, że ukończył studia artystyczno pedagogiczne na Uniwersytecie Toruńskim, że pracował w PWPW w Warszawie i tam teraz mieszka. …” – to fragment z telefonicznego wywiadu udzielonego mi przez Irka Kamińskiego.
W Internecie znalazłem trochę zdjęć prac i informacji o pasjach i osiągnięciach Jana Macieja, a Piotrek Grudzień – kolega z jego klasy, przesłał mi kilka fotek z okresu szkolnego.
Podzieliłem całość zgromadzonego materiału na trzy grupy; banknoty, znaczki, i pozostałe prace i w takim mniej więcej układzie i kolejności chciałbym je przedstawić sympatykom i absolwentom naszej mojowolskiej szkoły, rozumiejąc jednak, że zapewne sam twórca podzielił by je na grafiki użytkowe i artystyczne, może na miedzioryty, litografie, malarstwo, itp…
Zapraszam koleżanki i kolegów do poszerzenia wiedzy o jego osobie i uprawianej przez niego twórczości artystycznej, albowiem warto pokazywać i chwalić tych, którzy na to zasługują.
A może i sam artysta zechce szerzej przedstawić nam siebie i swoje prace …?
Z mojowolskim pozdrowieniem leśników.
Darz Bór.
Marek Jaszczyński „Jaszczur”.
p.s. mogło się zdarzyć, że w opisach prezentowanych banknotów i znaczków pominąłem czyjeś współautorstwo, ale to tylko z braku informacji w tekstach ściąganych z netu, i za ewentualne braki w tym względzie z góry przepraszam.


Załączniki:
Komentarz: a to leśny akcencik w twórczości Jana Macieja Kopeckiego
Jan Maciej Kopecki - rycina locha z warchlakiem.jpg
Jan Maciej Kopecki - rycina locha z warchlakiem.jpg [ 86.21 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
Jan Maciej Kopecki - konie.jpg
Jan Maciej Kopecki - konie.jpg [ 276.9 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
Jan Maciej Kopecki - grafiki.jpg
Jan Maciej Kopecki - grafiki.jpg [ 178.77 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
Jan Maciej Kopecki - znaczki pocztowe.jpg
Jan Maciej Kopecki - znaczki pocztowe.jpg [ 147.17 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
Jan Maciej Kopecki - banknot 20 złotowy.jpg
Jan Maciej Kopecki - banknot 20 złotowy.jpg [ 23.59 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
Jan Maciej Kopecki - banknot 50 złotowy kolekcjonerski.jpg
Jan Maciej Kopecki - banknot 50 złotowy kolekcjonerski.jpg [ 113.07 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
Jan Maciej Kopecki - banknot 10 złotowy kolekcjonerski.jpg
Jan Maciej Kopecki - banknot 10 złotowy kolekcjonerski.jpg [ 109.72 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
niedziela, 18 listopada 2012, 16:12
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): sobota, 2 października 2010, 01:58
Posty: 31
Cytuj
I jeszcze, dla przypomnienia koleżankom i kolegom, prezentacja kilku fotek samego Jana Macieja Kopeckiego z okresu szkolnego

Załącznik:
Jan Maciej Kopecki gra na gitarze.jpg
Jan Maciej Kopecki gra na gitarze.jpg [ 7.76 KiB | Przeglądane 45183 razy ]


Załącznik:
Jan Maciej Kopecki - zdjęcie legitymacyjne.jpg
Jan Maciej Kopecki - zdjęcie legitymacyjne.jpg [ 20.03 KiB | Przeglądane 45183 razy ]


Załączniki:
Komentarz: na zdjęciu od prawej; Maciej Kopecki, Wiesław Chrzanowski, Andrzej Gwizdowski, profesor Joachim Zaprzalski, z akordeonem Marian Przybylski, Wojciech Frankiewicz i saksofonista z Ostrowa Wlkp.
Jan Maciej Kopecki - zespół muzyczny Technikum Leśnego w Mojej Woli 1959-1964.jpg
Jan Maciej Kopecki - zespół muzyczny Technikum Leśnego w Mojej Woli 1959-1964.jpg [ 48.27 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
Jan Maciej Kopecki z lewej i Andrzej Gwizdowski - 1962 zalesienia w Nadlesnictwie Chojnik.jpg
Jan Maciej Kopecki z lewej i Andrzej Gwizdowski - 1962 zalesienia w Nadlesnictwie Chojnik.jpg [ 19.63 KiB | Przeglądane 45183 razy ]
niedziela, 18 listopada 2012, 16:23
Zobacz profil WWW
Administrator

Dołączył(a): piątek, 31 lipca 2009, 08:19
Posty: 52
Cytuj
Witajcie!
Na stronie internetowej
http://www.lasypolskie.pl/news-7519.html
ukazał się następujący artykuł:

„Mgnienia z natury”
Załącznik:
Mgnienia z natury.jpg
Mgnienia z natury.jpg [ 3.22 KiB | Przeglądane 45153 razy ]

"Mgnienia z Natury" - wystawa Julia KP i Jerzy Kubacki
Mgnienia z Natury to wspólny obraz dwóch twórców Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej i Jerzego Kubackiego. Ludzi związanych z innymi dziedzinami, których połączyło wspólne patrzenie na świat. „Wspólne” nie znaczy wcale takie samo. Wręcz przeciwnie, postawy przenikają się wzajemnie od umiłowania świata przyrody, poprzez jej studiowanie, po dekomponowanie zastanej rzeczywistości. Działanie można nazwać konstrukcją i dekonstrukcją.


Załącznik:
Mgnienia z natury 1.jpg
Mgnienia z natury 1.jpg [ 2.31 KiB | Przeglądane 45153 razy ]
Widzenie Jerzego Kubackiego obraz przezywany wokół natury. Twórca jako jej obserwator pozostaje jednym z jej elementów, czuje się cząstką otaczającego świata. Julia KP działa z pewnego pogranicza, stara się preparować „warstwy” jako oderwane od rzeczywistości, spoić w całość lub zrywając niczym skórę. W obu przypadkach tworzenie jej inną falą ekspresji poprzez logiczność i łagodność do świata agresji i zachwiania równowagi żywiołów. Ważnym elementem konstrukcji pracy jest warsztat składający się z prymitywnych narzędzi: rysunku piórkiem, przelewania barwionej naturalne cieczy na papierze, czy zastosowanie żarzących kawałków drewna.
Załącznik:
Mgnienia z natury 2.jpg
Mgnienia z natury 2.jpg [ 2.22 KiB | Przeglądane 45153 razy ]
Przyroda jest bogactwem o niewymiernej wartości. Fascynacja jej treścią była inspiracją dla wielu pokoleń fotografików. Jednak przedstawiający twórcy sięgają do bardziej prymitywnego medium. Bez odróbki instrumentalnej. Terapeutyczna wręcz jej rola wspomaga kontakt bezpośredni: tu i teraz. Są autorami swoich scenariuszy, zarazem dokumentują zastaną rzeczywistość. To nie jest „polowanie” na doskonały kadr, ujęcie ale na zapis emocji wywołanych przez koegzystencję w kręgu natury. Odrzucenie protez uwalnia akt twórczy, dość niekonwencjonalne działanie uświadamia pierwotne zakotwiczenie człowieka.
Załącznik:
mgnienia z natury 3.jpg
mgnienia z natury 3.jpg [ 3.48 KiB | Przeglądane 45153 razy ]
Nauka o Ziemi ściśle związana z przyrodą połączona z humanizmem nie jest reliktem przeszłości. Opis zastanej sytuacji stymuluje wiele pożądanych reakcji, które wieńczy obraz – zapis. Traktowany drugorzędowo w rzeczywistych kryteriach zawiera wiele cennych wniosków i spostrzeżeń. Wystawę nobilituje motto Francisa Bacona: „Naturę można ukryć, czasem zwalczyć, rzadko stłumić”.
Załącznik:
Mgnienia z natury 4.jpg
Mgnienia z natury 4.jpg [ 2.71 KiB | Przeglądane 45153 razy ]
Przedstawione prace pochodzą z 1980 i 2002 roku.
Wystawie towarzyszy promocja jako obszaru Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Przekazany zostanie depozyt przez Julię Kaczmarczyk-Piotrowską unikalnych, artystycznych fotografii dla Galerii Orbita wykonanych wraz z fotografem Januszem Gliszyńskim podczas programu stypendialnego przyznanego w dziedzinie kultury przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2010 roku pt.: Formy Fraktalne.
Prezentacja jest zapowiedzią ferii zimowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach pt.: Leśne Przemiany. Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni także leśnicy.
Oprawę muzyczną zapewni występ Janusza Waścińskiego wraz z córkami: Zuzanną i Rozalią.
Wystawa pod honorowym patronatem Dyrektora Wielkopolskiego Parku Narodowego Adama Kaczmarka
GALERIA ORBITA
28.12.2012 - 11.01.2013
Wernisaż 28.12.12 godz. 17:00
Os. Kosmonautów 118

* * *
Julia KP (Kaczmarczyk-Piotrowska) - artysta plastyk i pedagog. Absolwentka Liceum Plastycznego oraz ASP Wydziału Edukacji Artystycznej w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie sztuk plastycznych w zakresie pedagogiki sztuki. Praktyka pedagogiczna w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Studia podyplomowe w zakresie projektowania graficznego.
Pedagog, wykładowca i kurator niezależny wystaw o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, oraz wystaw prac dziecięcych. Autorka felietonów o sztuce.
Laureatka VIII Salonu Wielkopolskiego, stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego za projekt: "Formy Fraktalne" (ISBN 978-83-7597-156-9).
Twórca projektów artystyczno-edukacyjnych i arteterapeutycznych; "Formy Fraktalne", "Widzę, Patrzę, Czuję", "Ogrody sztuki", "Obrazy Wielkopolski", "Leśne Przemiany", metody pracy zwanej ITERACJĄ. Realizowała autorski program z zakresu historii architektury wnętrz dla Regionalnego Ośrodka Edukacji dotyczący wzornictwa. Prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych, oraz pracownię plastyczną i Galerię PIWNICA . Animator kultury w podpoznańskich Komornikach, współpracuje z Galerią Orbita w Poznaniu.
Jerzy Kubacki – zawodowo związany z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Mówi o sobie:
„Urodziłem się 23.09.1954 w Ostrowie Wielkopolskim. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej rozpocząłem naukę w Technikum Leśnym w Mojej Woli (już nie istniejące). Szkoła ta mieściła się w starym pałacu, otoczonym zabytkowym parkiem angielskim. Okolice także piękne, lasy pełne zwierząt...

Była to szkoła niezwykła ,miała szczęście do wybitnych profesorów, którzy potrafili nas, młodych ludzi zainteresować zawodem, zaszczepić w nas "duszę leśnika". Urodziłem się w mieście ale dopiero tam pokochałem przyrodę, niesamowita cisza, przerywana jedynie śpiewem ptaków, dopełniała wyjątkowość tego miejsca...świat roślin i zwierząt powoli odkrywał mi swoje tajemnice. Zrozumiałem tam słowa Henrego Bestona, który powiedział mądrze, iż: „Zwierzęta nie są naszymi braćmi, nie są też podwładnymi, są innym ludem schwytanym jak i my w sieć życia i czasu...”. Wkrótce moja fascynacja naturą zaowocowała pierwszymi rysunkami, akwarelami...i tak zostało do dziś. Po skończeniu szkoły leśnej nie dane mi było pracować w zawodzie leśnika, stało się to dopiero po kilkudziesięciu latach, bo ciągnie wilka do lasu...

Obecnie jestem komendantem Straży Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zajmuję się amatorsko fotografią artystyczną, grafiką, rysunkiem, malarstwem i próbuję swych sił w rzeźbie. Moje prace wystawiane były z okazji 50- lecia powstania Wielkopolskiego Parku Narodowego w Muzeum Regionalnym w Stęszewie, biorę także udział w corocznych wystawach Artystów Gminy Komorniki”.

* * *
Wystawa pod patronatem: Dziennika "Lasy polskie", Wielkopolskiego Parku Narodowego, Nowin Komornickich, Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, Portalu Bedyka, Drużyny Szpiku, Portalu Codziennypoznań.pl, Fundacji Mundo Humano, Telewizji TWK Winogrady, Galerii Orbita oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach.

Zapraszam koleżanki i kolegów do odwiedzenia wystawy.
Admin.


Załączniki:
Komentarz: ..."święci"... brawo i gratulacje...
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska i Jerzy Kubacki - święci GOK Komorniki.jpg
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska i Jerzy Kubacki - święci GOK Komorniki.jpg [ 23.87 KiB | Przeglądane 45153 razy ]
sobota, 15 grudnia 2012, 23:00
Zobacz profil
Administrator

Dołączył(a): piątek, 31 lipca 2009, 08:19
Posty: 52
Cytuj
Witam i zapraszam do lektury „doniesienia” Kazimierza Orzechowskiego [rocznik absolwencki 1958-63] o pewnym „…ptaszku”….
Za autorem zachęcam „…brać leśną…” do opisywania i prezentacji na naszym Forum „…spraw godnych i niegodnych spisania…”

Admin


Załącznik:
Ptaszek 001.jpg
Ptaszek 001.jpg [ 174.59 KiB | Przeglądane 45118 razy ]


piątek, 25 stycznia 2013, 20:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software. Change colors.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO